Energija potrebna za pokretanje moćnih računara u globalnoj floti autonomnih vozila mogla bi u skoroj budućnosti da generiše onoliko emisija gasova sa efektom staklene bašte koliko i svi centri podataka u svetu danas. To je jedan od ključnih nalaza nove studije istraživača MIT-a koja je istraživala potencijalnu potrošnju energije i povezane emisije ugljenika ako se autonomna vozila široko prihvate.

Centri podataka u kojima se nalazi fizička računarska infrastruktura koja se koristi za pokretanje aplikacija nadaleko su poznati po velikom ugljičnom otisku: trenutno čine oko 0,3 procenta globalnih emisija gasova staklene bašte, ili otprilike onoliko ugljenika koliko Argentina proizvodi godišnje, prema podacima Međunarodne agencije za energiju.
Shvatajući da je manje pažnje posvećeno potencijalnoj emisiji autonomnih vozila, istraživači MIT-a su napravili statistički model za proučavanje problema. Utvrdili su da bi milijarda autonomnih vozila, od kojih svako vozi jedan sat dnevno sa računarom koji troši 840 vati, trošilo dovoljno energije da generiše približno istu količinu emisija kao što trenutno rade centri podataka.
„Ako samo zadržimo uobičajene trendove u dekarbonizaciji i trenutnu stopu poboljšanja efikasnosti hardvera, čini se da to neće biti dovoljno da se ograniči emisija iz računarskih autonomnih vozila. Ovo može postati ogroman problem“, kaže Soumia Sudhakar, istraživač sa studija aeronautike i astronautike.
Neka istraživanja sugerišu da bi se vreme vožnje u autonomnim vozilima moglo povećati jer ljudi mogu da obavljaju više zadataka dok voze. Ali druga istraživanja sugerišu da bi se vreme provedeno u vožnji moglo smanjiti jer bi algoritmi mogli da pronađu optimalne rute koje brže dovode ljude do njihovih odredišta.